2023 års kulturpris till Galleri Olika samt Tomas Sannebro
Denna nyhet är äldre än 12 månader och kan innehålla information som inte längre är aktuell.
Motivering Föreningen Galleri Olika:
Föreningen bildades 2001 och hade sin verksamhet framför allt genom medlemsutställningar i sin hyrda lokal i Dals Långed.Under många år låg medlemsantalet runt 20 aktiva. På senare år blev det svårare att få tillräckligt många utställare till den egna lokalen och pandemin gjorde inte
saken lättare. På höstmötet 2020 beslutades att säga upp lokalen. Den Olika-eran avslutades 1 november 2021. Styrelsen fick nu i uppdrag att se över verksamheten med utmaningen att driva föreningen vidare utan egen lokal.Tack vare en mycket energisk och kreativ styrelse har nu föreningen rekordmånga medlemmar och aktiviteter som spänner över fler områden än någonsin!
Motivering Tomas Sannebro:
För det enorma och gedigna arbetet med Bengtsfors historia, och att sprida kunskap om den.Dessutom var Tomas också delaktig i Nils Josefssons Bengtsforsböcker. Otroligt värdefullt arbete!
Innehåll
Sidinformation
- Senast uppdaterad:
- 12 december 2025
- Publicerad:
- 12 december 2023