Stort grattis till våra nyexaminerade undersköterskor
15 elever från Bengtsfors och Ed har studerat på Vård- och omsorgsutbildningen i Bengtsfors. Kunskapen som gruppen byggt upp kommer nu att tas tillvara på arbetsmarknaden i närområdet då alla elever fått jobb. Flera elever har fått jobb på de arbetsplatser där de haft arbetsplatsförlagt lärande och andra elever har fått anställning som undersköterskor på sina tidigare arbetsplatser.
Utbildningen blandar teori med praktik
Under praktiken följer eleverna sin handledares arbete och schema. Eleven får tillsammans med handledaren praktisera både teoretiska och praktiska moment från utbildningen i arbetet.
”Vi som lärare ser det som en stor fördel att eleverna har olika bakgrund och erfarenheter när de börjar utbildningen. Variationerna skapar bra diskussioner i gruppen och bidrar till att vi lär oss mer tillsammans säger lärarna, Inge Gillén, Christina King Gustavsson och Madeleine Eriksson”
Avslutningscermoni
Under avslutningsceremonin hölls det tal, eleverna mottog diplom och det serverades tårta. Vi passade på att ställa frågor till tre elever om vad de gillat bäst med utbildningen och vilka utmaningar de haft.
Det var mest utmanande i början av studietiden men jag kom snart in i studentlivet tillsammans med de andra kurskamraterna och lärarna. Mest intressant har varit att koppla teori med praktiskt arbete. Det är ju en sak att läsa teoretiskt om till exempel självbestämmande och en helt annan sak att få ta med sig den kunskapen ut i verkligheten säger, Cassandra Tengqvist
Att gå från att jobba till att börja studera var intensivt. Studiegruppen och våra olika erfarenheter har varit toppen, vi har utvecklats tillsammans! På en så kort tid har jag lärt känna nya kurskamrater och lärare. Jag har fått testa på olika arbetsplatser och fått jobb på ett särskilt boende där jag verkligen vill jobba. Jag är verkligen nöjd att jag valde detta säger, Matilda Castro
Det mest utmanande för mig har varit att studera på annat språk än mitt modersmål. Med hjälp av lärarna, handledare och kurskamrater har jag klarat utbildningen och blivit säkrare på språket. Det bästa med utbildningen är att jag fått dela kunskaper med andra kurskamrater och genom praktiken fått prova olika arbetssätt på flera arbetsplatser. Det är även en stor fördel att jag inte behövt resa långt för att kunna gå utbildningen säger, Saifou Sai-in
Vill du också studera till undersköterska?
Sök Vård- och omsorgsutbildningen i Bengtsfors med start januari 2025. Här kan du läsa mer om utbildningen och hur du ansöker.