Kostymutställning från Västanå Teater i Bengtsfors – en färgsprakande utställning om scenkonst
Foto: Håkan Larsson
Under perioden 21 november 2025 – 6 februari 2026 har Bengtsfors konsthall besök av en unik utställning med kostymer från Västanå Teaters tidigare föreställningar. Det är kreationer designade av Inger Hallström Stinnerbom – allt från praktfulla dräkter till enkla fattigfolkskostymer. Varje kostym är ett konstverk som berättar sin egen historia och är en central del av Västanås välkända scenspråk, där kostym och mask spelar lika stor roll som ord och musik.
Varför är det här unikt?
Att få visa Västanås kostymer här i Bengtsfors är en fantastisk möjlighet att lyfta scenkonsten. Det är kultur i sin mest handgripliga form – där varje söm och tygbit bär på en berättelse, säger Anna Hjelmberg som är kultur- och fritidschef.
Maria Sthyr, kultursamordnare, fyller i:
Vi vill ge våra besökare en chans att komma riktigt nära teaterns magi. Kostymerna är inte bara kläder – de är en del av berättelsen, av känslan som publiken tar med sig hem. Jag ser så mycket fram emot utställningen, jag är ett stort fan av deras kostymer och föreställningar.
Om Västanå Teater
Västanå Teater är en regionteater i Värmland, känd för sitt unika berättarspråk där musik, dans och kostym vävs samman till en helhetsupplevelse. Teatern har hämtat inspiration från Selma Lagerlöfs verk och har sedan 1999 haft sin hemmascen i Berättarladan i Sunne.
Besök utställningen
Plats: Bengtsfors Konsthall
Datum: 21 november 2025 – 6 februari 2026
Fri entré
Kontakt
Maria Sthyr
Samordnare
0531-52 60 09
maria.sthyr@bengtsfors.se
Anna Hjelmberg
Kultur- och fritidschef
0531-52 63 42
anna.hjelmberg@bengtsfors.se
