Ansöka om vård och omsorg

Om du vill ansöka om vård- och omsorgsinsatser enligt socialtjänstlagen, ta kontakt med en handläggare på vår biståndsenhet som drivs i samarbete med Dals-Eds kommun.

Vi inleder en utredning så snabbt som möjligt. Gäller din ansökan plats på särskilt boende försöker vi tillgodose dina önskemål inom tre månader.

Kontakta oss

Telefontid: vardagar mellan 8.00 och 9.30

Om du inte har möljlighet att ringa oss under vår telefontid, lämna ett meddelande på vår telefonsvarare eller fyll i dina kontaktuppgifter i formuläret på denna sida. Vi kontaktar dig så snart vi kan, normalt inom två arbetsdagar.

Blanketter

Kontaktformulär

Kontaktuppgifter (till dig som skickar in ärendet)
Kontaktuppgifter (till dig som skickar in ärendet)








Jag vill helst bli kontaktad via  * (obligatorisk)
Jag vill helst bli kontaktad via



Ärendet gäller * (obligatorisk)
Ärendet gäller












Tänk på att inte ange känsliga uppgifter såsom personnummer, fullständiga namn eller sekretessbelagda uppgifter.

Kontakt

Dals-Eds kommun
Biståndsenheten
Stubbekasvägen 2
660 30 Ed

Brigitte Fauske
Tillförodrnad Biståndschef
0534-194 51
brigitte.fauske@dalsed.se

Biståndshandläggare

Annika Andersson
Biståndshandläggare
0534-190 38
annika.andersson@dalsed.se
Område: Ed

Carina Deall
Biståndshandläggare
0534-194 04
carina.deall@dalsed.se
Område: Skåpafors, Laxarby, Ärtemark och Gustavsfors

Lena Magnusson
Biståndshandläggare
0534-194 03
lena.magnusson@dalsed.se
Område: Billingsfors

Ruth Bye
Biståndshandläggare
0534-194 05
ruth.bye@dalsed.se
Område: Bengtsfors tätort

Susanne Johansson
Biståndshandläggare
0534-190 39
susanne.johansson@dalsed.se
Område: Dals Långed, Bäckefors och socialpsykiatri Dals-Ed

Skriv ut
Senast uppdaterad: 20 september 2021
Sidan publicerad av: Sofia Magnusson